marka1

Marka Bilinirliğini Artırmaya Yönelik Reklam Çalışmaları

Bir Marka sahibisiniz. Yeterince tanıttınız, yüksek maliyetler ödediniz ve artık markanız tanınıyor. Ya da siz öyle biliyor ve düşünüyorsunuz. Bir markanın insanların aklına kazınması için, yoğun bir çalışma yapmak ve nereye baksa onu görecek duruma getirmek gerekiyor.

 

Bir A markası var, bir sabah televizyonu açıyorsunuz onunla ilgili bir reklam, dışarı çıkıyorsunuz reklam panolarında o marka ve reklamı,  gazetelerde, dergilerde ve internet gibi birçok alanda gördüğünüz o marka kafanızda yer etmeye başlıyor. Bir gün markete gidiyorsunuz ve birçok markada aradığınız ürün var. B markası, C markası derken kararsız kaldığınız anda aklınıza kazınan A markasını görüyorsunuz. Size yabancı gelmiyor, adeta sizden biri gibi ve güvenle o ürünü alıyorsunuz. Sonra eve gelip o ürünü kullandınız ve memnun kaldınız. Kendinize başka bir marka deneyeyim diye macera aramıyorsunuz. O markaya devam ediyorsunuz ve çevrenizdekilere de tavsiye ediyorsunuz. Marka bilinirliğiniz bu sefer doğal reklam diye de tabir ettiğimiz tavsiyeler sayesinde devam ediyor.  Tebrikler amacınıza ulaştınız.

 

marka bilinirligiPeki bir de tersten yazalım senaryomuzu. Bir A markası var. Marka bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapmamış, neredeyse yakın çevresindedekilerden ve çalışanlarından başka kimse bilmiyor. Marka ve ürünü raflarda görünüyor ama müşterilere yabancı ve soğuk geliyor. Çünkü akıllarında yer etmemiş ve onlar için bir anlam ifade etmiyor. O markaya sempati duyulması için, güvenilmesi için bir sebep yok. Bilmediğimiz bir marka diye adlandırıyoruz.  Eğer o raflarda ürünleri bulunan rakipleriniz marka bilinirliği çalışmasında sizden ilerde ise ürünlerini müşterinin tercih etmesini sağlamış olacaklar ve  tavsiyelerden gelen büyük müşteri pastasından da size düşen dilim oldukça küçük olacaktır.

 


Diyorsanız ki; benim markam yeterince biliniyor daha fazla kazanca ihtiyacım yok. Saygı duyarız ve çalışma hayatınızda başarılar dileriz. Ancak benim daha fazla kazanmam gerekiyor, pastanın en büyük dilimi benim olmalı şeklinde bir düşünceniz varsa bu konuda Seostim olarak uzman ekibimizle hem sizin hem de markanızın yanında olmaktan mutluluk duyarız. Bizimle iletişime geçmek ve hemen marka bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmalara başlamak için tıklayın. Marka Bilinirliği