Seo | Seostim.Com

seo

Seo Nedir?

Seo kelime anlamı olarak “Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu)” deyiminin baş harflerinden oluşmaktadır. 

Günümüzde seo denince akla gelen ise; Arama Motorlarında sitelerinize daha çok ziyaretçi çekmek ya da belirli kelime aramalarında üst sıralarda çıkmak için kullanılan yöntemler topluluğudur. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve insanların artık internette aradıklarını bulmakta zorlandıkları bu dönemde arama motorlarının da önemi oldukça artmıştır. Bilinen yüzlerce arama motoru mevcuttur. Ama arama motorlarında kullanıcı dostluğu önemli olduğu için, kullanıcısına kim daha iyi hizmet ederse (aradığı sonucu daha kolay ve hızlı bulmasına yardımcı olursa) o arama motoruna rağbet artmaktadır. Dünyada arama motorlarının kullanım oranları araştırıldığında 2012 yılının ilk yarısı için sonuçlar aşağıdaki gibidir;
Google: %91,8
Bing: %3,41
Yahoo: 3,26
Yandex: %0,37
Ask: %0,32

Devamını oku...
 

SEO Çalışması Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO Optimizasyon

 

Profesyonel SEO

Firmanıza SEO yaptırırken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında profesyonellik olmalıdır. Profesyonel olmayan bir ekip anlık kazanç sistemiyle çalışır ve o anda size doğru yanlış vaadlerde bulunarak bir şekilde sizden kazanç sağlamaya çalışırlar. Sizi gelecekte gösterecekleri bir referans olarak kullanılacaklarını düşünmezler. Çünkü başaramayacaklarından onlar da emindirler. Geçmişlerine baktığınızda ne sağlam bir referansları mevcuttur ne de alanında uzman ve eğitimli bir ekibe sahiptirler. Bu tarz seo hizmeti veren kişi veya kurumlardan firmanızın yararı için uzak durulması önerilmektedir. Kullandıkları yöntemler önemlidir. Bu yöntemlerin bazıları arama motorlarını kandırmaya yönelik olup çok ucuz maliyetli ve basit yöntemlerdir. Örneğin A küçük bir rakam olsun. A TL karşılığı size binlerce siteden link alacaklarını söylerler ve bu binlerce linkin bir doğallığı olmadığı için belki ilk etapta size fayda sağlayabilir ancak ilerde arama motorlarının bu tarz illegal yöntemlere karşı kullandığı algoritmaları bu link yapısını çözdüklerinde sitenize ceza verirler. Bu da büyük oranlarda maddiyat ve prestij kayıplarına sebep olmaktadır. SEO gerçekten ciddi maliyetler ister evet ama her keseye her firma gelirine uygun paketlerden oluşur. Bu maliyetler kurumsal firmalarda biraz daha ciddi seviyelerdedir ancak zaman ilerledikçe getirileri de bu oranda ciddi düzeylerde olmaktadır.

Devamını oku...
 

SEO'nun Faydaları

SEO'nun Faydaları

SEO’nun size getirileri tahmin edemeyeceğiniz derecede yüksektir. Örneğin bir A firmasının sahibisiniz. Türkiye için konuşursak A firması diye arama motorlarında aratıldığında sizin Siteniz İlk sırada ya da ön sırada çıkıyor. Hemen aklınızda Seo’ya neden gerek duyayım gibi bir düşünce oluşabilir. Buraya kadar Seo’ya gerek olmayabilir. Sizi bilenler zaten sizi buluyorlar. Peki ya bilmeyen milyonlarca internet kullanıcısı sizden nasıl haberdar olabilir? Burada seo devreye girer. Örneğin bu A firmasının yaptığı iş B adında bir maddenin imalatı olabilir, satışı olabilir vb. Sizden haberdar olmayan bir kişi bu B maddesine ulaşmak için arama motoruna B maddesi yazar ve bu maddeyi pazarlayan rakipleriniz Seo yönüyle sizin önünüzde çıkarak kullanıcıya kendisini gösterecektir. Ve bu kişi artık rakip firmanızla çalışmaya başlayacak ve belki yıllarca B maddesi teminine ihtiyaç duyacaktır. Her ihtiyaç duyduğunda da arama yapmak zorunda kalmayacaktır. Çünkü zaten anlaştığı, sürekli alışveriş yaptığı bir firma bilgisi o kişide mevcut. Peki B maddesi yazıldığında ön planda siz çıkarak bu kişilere kendinizi gösterebilseydiniz, hizmetlerinizden haberdar olmasını sağlayabilseydiniz durum böyle mi olacaktı? Hayır tabi ki de. Müşteri sayınız katlanacaktı. Buna paralel olarak da kazancınıza kazanç katacaktınız. Marka bilinirliğiniz artacaktı.

Devamını oku...
 

Kurumsal Seo

google seoSeo ciddi bir iştir. Emek ve maliyet gerektirir. Piyasada binlerce Seo Uzmanı olduğunu iddia eden kişi veya kurumlarla karşılaşabilirsiniz. Kimileri geçekten uzmandır ve size ve firmanıza gerçekten güzel hizmetler vererek başarı sağlarlar. Ancak bunların %90’ından fazlası kulaktan dolma bilgilerle seo yaptığına inanan ya da sizi buna inandıran kişi veya kurumlardan oluşmaktadır. Bu kişiler belki ilk etapta arama motorlarının uygun görmediği yöntemlerle sitenizi üst sıralara çıkarabilir ve ziyaretçi sayısında artış sağlayarak kazancınızı biraz daha üst seviyelere taşıyabilirler. Fiyatları da genelde çok uygun düzeylerdedir. Ancak bir süre sonra arama motorlarının yaptığı güncellemelerde bu illegal yöntemler tespit edilir ve sitenizi bir daha aramalarda göremeyebilirsiniz. Bu yüzden risk alıp ucuza kaçmak size ilk aşamada kazanç sağlar ancak sonrasında büyük maddi kayıplara sebep olurlar.

Devamını oku...